kremy-do-cery-tradzikowej

Jaki krem do cery trądzikowej?

Cera trądzikowa to poważny problem, który może powodować obniżenie samooceny i komplikować pielęgnację całej twarzy. Osoby zmagające się z tym typem cery często poszukują kosmetyków, które pomogą im zredukować niedoskonałości i zapobiegają powstawaniu nowych. Jaki krem do cery trądzikowej wybrać?

Krem do cery trądzikowej – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Dobierając odpowiedni krem do cery trądzikowej, należy zwrócić uwagę na to, jakie działanie na skórę oferuje dany produkt. Skóra trądzikowa to skóra problematyczna, często tłusta, dlatego wiele osób poszukuje produktów matujących z małą zawartością składników nawilżających. Nie jest to dobra opcja, ponieważ skóra trądzikowa również wymaga odpowiedniego nawilżenia, a nadmierne wysuszenie może spowodować nadprodukcję sebum, co przyczyni się do wysypu niedoskonałości. Poniżej przedstawiamy kilka cech, jakimi powinien charakteryzować się skuteczny krem do skóry trądzikowej.

Lekka formuła niezatykająca porów

Krem przeciwtrądzikowy powinien charakteryzować się lekką nietłustą konsystencją i być pozbawiony komadogenów, czyli składników powodujących zatykanie porów i powstawanie wyprysków. Do komadogenów zaliczamy między innymi niektóre woski czy lanolinę.

Składniki redukujące zmiany trądzikowe

Głównymi substancjami aktywnymi w kremie do cery trądzikowej powinny być składniki, których zadaniem jest redukcja niedoskonałości i zapobieganie powstawaniu nowych. Do takich substancji zaliczamy między innymi różnego rodzaje naturalne ekstrakty roślinne o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym, jak również kwasy. Warto zwracać uwagę na kremy, które w swoim składzie mają między innymi:

  • niacynamid;
  • kwas azelainowy, który zmniejsza rumień skóry i wykazuje działanie przeciwzapalne oraz przeciwbakteryjne;
  • inne kwasy, np. kwas jabłkowy, kwas szikimowy, kwas salicylowy;
  • olej kokosowy: jest to naturalny składnik o potwierdzonym działaniu antybakteryjnym, który dodatkowo działa łagodząco i przeciwzapalnie.

Składniki nawilżające

Wiele osób błędnie uważa, że skóry trądzikowej nie powinno się nawilżać, ponieważ jest tłusta, tymczasem odpowiednie nawilżenie jest kluczowe dla prawidłowej pielęgnacji także skóry ze skłonnością do trądziku. Warto wybierać kremy zawierające naturalne substancje nawilżające, takie jak ceramidy, pantenol czy kwas hialuronowy, które nie tylko optymalnie nawilżają bez zatykania porów, ale też pomagają odbudować naturalną barierę lipidową naskórka.

Jak odpowiednio pielęgnować cerę trądzikową?

Pielęgnacja skóry skłonnej do wyprysków to złożony proces, który wymaga stosowania odpowiednich środków i powinien przebiegać w kilku etapach. Krem do cery trądzikowej powinien być stosowany zgodnie z zaleceniami producenta lub lekarza dermatologa, zazwyczaj na odpowiednio oczyszczoną skórę.  Należy pamiętać, że cała pielęgnacja powinna być więc oparta nie tylko na samym nawilżaniu i dostarczaniu substancji przeciwtrądzikowych, ale również na stosownym oczyszczaniu, które sprawi, że skóra zostanie pozbawiona zanieczyszczeń, dzięki czemu przyswoi więcej składników odżywczych kremu.