krem-do-suchych-rak

Krem do suchych rąk – jaki wybrać?

Suche dłonie to nie tylko problem estetyczny, ale też niedogodność, która powoduje duży dyskomfort podczas wykonywania codziennych czynności. Przesuszona skóra ma skłonność do pękania, co wiąże się z nieprzyjemnym uczuciem szczypania i pieczenia. Regularna pielęgnacja skóry dłoni jest bardzo ważna dla utrzymania zdrowia i ładnego wyglądu, zwłaszcza że jest to obszar szczególnie narażony na uszkodzenia. Czym powinien charakteryzować się dobry krem do suchych rąk?

Co powoduje przesuszenie skóry dłoni?

Skóra dłoni jest szczególnie narażona na przesuszenie, ponieważ jest stale eksponowana na czynniki drażniące i uszkadzające naturalną barierę lipidową. Wśród przyczyn nadmiernego wysuszania skóry na dłoniach wyróżniamy:

  • częste mycie rąk: higiena rąk jest bardzo ważna, jednak częsta ekspozycja na wodę, zwłaszcza z dodatkiem drażniących detergentów, może doprowadzić do uszkodzenia naskórka i przesuszenia skóry dłoni;
  • korzystanie ze środków chemicznych: sprzątanie i zmywanie naczyń często wiąże się z ekspozycją dłoni na działanie środków czyszczących, które mogą mieć niekorzystny wpływ na kondycję dłoni i powodować nadmierne przesuszenie;
  • warunki atmosferyczne: dłonie to część ciała, która jest stale narażona na zmienne warunki atmosferyczne, takie jak chłód, wiatr czy wilgoć;
  • starzenie się: z wiekiem skóra na dłoniach staje się mniej elastyczna i nabywa skłonności do przesuszania.

Regularna pielęgnacja skóry dłoni jest bardzo ważna nie tylko w przypadku, gdy dojdzie już do przesuszenia, ale też profilaktycznie, aby wzmocnić odporność na czynniki zewnętrzne i poprawić funkcje naturalnego płaszcza lipidowego skóry.

Dobry krem do suchych rąk – co powinien w sobie zawierać?

Działanie nawilżające dobrego kremu do rąk opiera się na odpowiednio dobranych składnikach aktywnych. Skuteczność produktu wynika z tego, w jak dużym stopniu zastosowane substancje wnikają w skórę i zapewniają jej kompleksowe nawilżenie. Poszukując kremu do suchych rąk, warto zwrócić uwagę na składniki natłuszczające oraz zatrzymujące wodę.

Ze względu na coraz większą popularność kosmetyków opartych na naturalnych recepturach, do suchych dłoni chętnie wybierane są kremy, które w swoim składzie zawierają takie składniki, jak:

  • naturalne oleje, np. masło shea, oliwa z oliwek;
  • ekstrakty roślinne o działaniu nawilżającym i odżywczym;
  • fosfolipidy, które sprzyjają dogłębnemu nawilżeniu komórek skóry;
  • substancje regenerujące, np. kompleksy kolagenowe, kwas hialuronowy.

Krem do suchych rąk – nawilżenie, regeneracja i profilaktyka

Stosowanie kremu do suchych rąk jest uzasadnione nie tylko wtedy, gdy skóra jest już podrażniona i wymaga nawilżenia. Dłonie to element ciała, który stale narażony jest na działanie czynników drażniących, dlatego warto pomyśleć też o profilaktyce i wybrać kosmetyk, który zwiększy ochronę skóry.

Dobór odpowiedniego kremu do suchych rąk pozwala kompleksowo zadbać o kondycję skóry dłoni, poprawiając nawilżenie i elastyczność. Kosmetyki oparte na naturalnych sprawdzonych składnikach to coraz częściej wybierana opcja, która pomaga przywrócić dłoniom naturalne nawilżenie.